Skip to content

58 Dickinson Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1952

Last Sale Price
$108,500
Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block1884
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class17
Description1S CB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,437
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
20%
Improvement Value:$116,600
80%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,149+6.7%
2024$4,826+1.2%
2023$4,767-6.3%
2022$5,089+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$108,500
DeedBook 3845, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1952