Skip to content

209 Eleanor AveTrenton, NJ 08629

Built 1950

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 20, 2006

Property Information

Block1889
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
41%
Improvement Value:$74,100
59%
Total Assessment$125,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,426+6.7%
2024$4,149+1.2%
2023$4,098-3.3%
2022$4,236+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5328, Page 184

Property Sale

SaleMulti
$177,500
DeedBook 5103, Page 11

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 4424, Page 261

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 2364, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1950