Skip to content

211 Eleanor AveTrenton, NJ 08629

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$280,100
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block1889
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,500
40%
Improvement Value:$77,300
60%
Total Assessment$128,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,539+6.7%
2024$4,254+1.2%
2023$4,203-3.3%
2022$4,344+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,100
Sq Ft720DeedBook 6591, Page 672Recorded5/20/2025

Property Built

Built

Year Built: 1950