Skip to content

1439 Elizabeth AveTrenton, NJ 08629

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2011

Property Information

Block1892
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class27
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
22%
Improvement Value:$82,400
78%
Total Assessment$105,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,478+7.2%
2024$3,245+1.3%
2023$3,202-3.5%
2022$3,319+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 3315, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1915