Skip to content

1531 Elizabeth AveTrenton, NJ 08629

Built 1950

Last Sale Price
$134,900
Last Sale Date
Jul 9, 2012

Property Information

Block1893
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description1.5S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
19%
Improvement Value:$113,100
81%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,891+6.7%
2024$4,585+1.2%
2023$4,529-3.3%
2022$4,682+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$134,900
DeedBook 6153, Page 1513

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 6099, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1950