Skip to content

240 D'Arcy Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block1893
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage837
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900
22%
Improvement Value:$97,300
78%
Total Assessment$125,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,760+6.7%
2024$3,524+1.2%
2023$3,482-3.3%
2022$3,599+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft837DeedBook 6562, Page 126Recorded7/16/2024

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3334, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1925