Skip to content

845 Johnston AveTrenton, NJ 08629

Built 1954

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 30, 2015

Property Information

Block1897
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage928
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
19%
Improvement Value:$108,300
81%
Total Assessment$134,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,722+6.7%
2024$4,426+1.2%
2023$4,372-3.3%
2022$4,520+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft928DeedBook 6235, Page 723Recorded12/4/2015

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 4366, Page 263

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 3721, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1954