Skip to content

851 Johnston AveTrenton, NJ 08629

Built 1950

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Jan 26, 1998

Property Information

Block1897
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
24%
Improvement Value:$82,700
76%
Total Assessment$108,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,570+7.2%
2024$3,330+1.3%
2023$3,287-3.5%
2022$3,406+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 3323, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1950