Skip to content

1410 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 18, 2017

Property Information

Block1905
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800
20%
Improvement Value:$79,400
80%
Total Assessment$99,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,496+6.7%
2024$3,277+1.2%
2023$3,237-3.3%
2022$3,346+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 6312, Page 1091Recorded1/3/2018

Property Sale

Sale
$76,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 6175, Page 1870Recorded8/7/2013

Property Sale

SaleMulti
$99,000
DeedBook 4748, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 3044, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1920