Skip to content

446 Connecticut AveTrenton, NJ 08629

Built 1910

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Nov 12, 2002

Property Information

Block1874
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description2S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,515
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
19%
Improvement Value:$119,600
81%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,230+6.7%
2024$4,902+1.2%
2023$4,842-6.3%
2022$5,169+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 4411, Page 60

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 3777, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1910