Skip to content

409 Cypress La

Trenton, NJ 08619

Built 1985
Public Property

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Oct 31, 2001

Property Information

Block1913
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage20,696
Acreage7.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,300
11%
Improvement Value:$2,527,900
89%
Total Assessment$2,838,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$11,657+0.3%
2002$11,618-1.3%
2001$11,775
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$1,450,000
DeedBook 4170, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1985