Skip to content

38 Barbara DrTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$250,500
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block1914
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page133

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,282
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
29%
Improvement Value:$119,900
71%
Total Assessment$168,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,952+6.7%
2024$5,579+6.0%
2023$5,261-3.4%
2022$5,447+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,500
Sq Ft1,282DeedBook 6462, Page 1299Recorded11/4/2021

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 2478, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1950