Skip to content

17 Bentley AveTrenton, NJ 08619

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2007

Property Information

Block1916
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,293
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
29%
Improvement Value:$115,800
71%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,737+6.7%
2024$5,377+1.2%
2023$5,312-3.3%
2022$5,491+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925