Skip to content

35 Bentley AveTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 28, 1996

Property Information

Block1916
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
31%
Improvement Value:$112,900
69%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,737+6.7%
2024$5,377+1.2%
2023$5,312-3.3%
2022$5,491+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 3088, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1955