Skip to content

45 Mandl St

Trenton, NJ 08619

Built 1956

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Dec 27, 2022

Property Information

Block1920
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page117

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
29%
Improvement Value:$132,000
71%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,551+6.7%
2024$6,140+1.2%
2023$6,066-3.3%
2022$6,270+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$309,000
Sq Ft1,248DeedBook 6512, Page 8Recorded1/12/2023

Property Built

Built

Year Built: 1956