Skip to content

140 Bentley AveTrenton, NJ 08619

Built 1947

Owner
---
Last Sale Price
$348,800
Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block1917
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,268
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,600
31%
Improvement Value:$116,900
69%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,938+6.7%
2024$5,566+1.2%
2023$5,498-3.3%
2022$5,684+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$348,800
Sq Ft1,268DeedBook 6575, Page 326Recorded11/19/2024

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,268DeedBook 6454, Page 134Recorded8/25/2021

Property Sale

SaleMulti
$188,000
DeedBook 6175, Page 1200

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 5275, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1947