Skip to content

1275 Klockner Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Date
Feb 7, 2022

Property Information

Block1921
Lot120
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,386
Acreage2.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,000
55%
Improvement Value:$397,000
45%
Total Assessment$890,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,364+6.7%
2024$29,397-38.2%
2023$47,558-3.3%
2022$49,161+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960