Skip to content

835 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 1998

Property Information

Block1925
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
33%
Improvement Value:$168,400
67%
Total Assessment$249,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,799+6.7%
2024$8,248+1.2%
2023$8,148+6.5%
2022$7,648+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965