Skip to content

17 Rivulet Way

Trenton, NJ 08619

Built 1969

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Apr 21, 2020

Property Information

Block1925
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,046
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,200
31%
Improvement Value:$193,100
69%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,843+6.7%
2024$9,225+1.2%
2023$9,114+6.5%
2022$8,555+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000
Sq Ft2,046DeedBook 6403, Page 463Recorded5/7/2020

Property Sale

Sale
$246,000
Sq Ft2,046DeedBook 6403, Page 604Recorded5/8/2020

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 6156, Page 1202

Property Built

Built

Year Built: 1969