Skip to content

7 Lionel LaTrenton, NJ 08619

Built 1969

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Feb 9, 2015

Property Information

Block1927
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,034
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
31%
Improvement Value:$191,800
69%
Total Assessment$277,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,793+6.7%
2024$9,179+1.2%
2023$9,068+6.5%
2022$8,512+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,034DeedBook 6212, Page 1310Recorded2/18/2015

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 2247, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1969