Skip to content

86 Whitehall Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1969

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Oct 12, 2017

Property Information

Block1925
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,956
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
31%
Improvement Value:$193,700
69%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,867+6.7%
2024$9,248+1.2%
2023$9,136+6.5%
2022$8,576+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 6304, Page 310Recorded10/19/2017

Property Sale

SaleMulti
$253,000
DeedBook 6304, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1969