Skip to content

2096 Klockner Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1969

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block1930
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,956
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
28%
Improvement Value:$201,300
72%
Total Assessment$279,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,853+10.5%
2024$8,918+1.2%
2023$8,810+6.5%
2022$8,270+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,956DeedBook 6534, Page 942Recorded9/13/2023

Property Sale

SaleMulti
$335,000
DeedBook 6154, Page 222

Property Sale

SaleMulti
$155,500
DeedBook 3212, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1969