Skip to content

3 Gallavan Way

Trenton, NJ 08619

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block1928
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,956
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,500
30%
Improvement Value:$199,200
70%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,068+6.7%
2024$9,437+1.2%
2023$9,322+6.5%
2022$8,751+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft1,956DeedBook 6599, Page 1837Recorded8/8/2025

Property Sale

SaleMulti
$369,900
DeedBook 5580, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1969