Skip to content

2050 Klockner Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block1930
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
31%
Improvement Value:$176,800
69%
Total Assessment$254,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,972+6.7%
2024$8,409+1.2%
2023$8,308+6.5%
2022$7,798+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$131,751
DeedBook 3420, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1969