Skip to content

29 Whitehall Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2016

Property Information

Block1925
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,852
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
31%
Improvement Value:$190,700
69%
Total Assessment$276,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,737+6.7%
2024$9,126+1.2%
2023$9,016+6.5%
2022$8,463+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969