Skip to content

72 Gary Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1961

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 12, 2009

Property Information

Block1932
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,600
36%
Improvement Value:$144,000
64%
Total Assessment$225,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,950+6.7%
2024$7,452+1.2%
2023$7,361+6.5%
2022$6,910+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 6028, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1961