Skip to content

2081 Whatley Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1966

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Jun 16, 2020

Property Information

Block1932
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,227
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
36%
Improvement Value:$147,800
64%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,172+6.7%
2024$7,660+1.2%
2023$7,567+6.5%
2022$7,103+2.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$329,900
Sq Ft1,227DeedBook 6406, Page 816Recorded6/19/2020

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,227DeedBook 6226, Page 1573Recorded8/24/2015

Property Sale

SaleMulti
$349,900
DeedBook 5140, Page 111

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4263, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1966