Skip to content

17 Ryerson DrTrenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 13, 2021

Property Information

Block1933
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,211
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
36%
Improvement Value:$149,100
64%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,207+6.7%
2024$7,693+3.9%
2023$7,404+6.5%
2022$6,950+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,211DeedBook 6460, Page 90Recorded10/12/2021

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 6091, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1964