Skip to content

9 Duncan DrTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block1936
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
35%
Improvement Value:$150,500
65%
Total Assessment$232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,190+6.7%
2024$7,676+1.2%
2023$7,583+6.5%
2022$7,118+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$282,500
Sq Ft1,460DeedBook 6431, Page 730Recorded2/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960