Skip to content

20 Duncan DrTrenton, NJ 08690

Built 1958

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block1937
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,082
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
35%
Improvement Value:$150,700
65%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,197+6.7%
2024$7,683+1.2%
2023$7,590+6.5%
2022$7,125+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000
Sq Ft1,082DeedBook 6388, Page 1659Recorded11/26/2019

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,082DeedBook 6282, Page 1032Recorded4/20/2017

Property Sale

SaleMulti
$250,100
DeedBook 6167, Page 855

Property Sale

SaleMulti
$238,000
DeedBook 6006, Page 893

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 5496, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1958