Skip to content

24 Duncan DrTrenton, NJ 08690

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2010

Property Information

Block1937
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,211
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
36%
Improvement Value:$148,300
64%
Total Assessment$230,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,109+6.7%
2024$7,600+1.2%
2023$7,508+6.5%
2022$7,048+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$289,500
DeedBook 5047, Page 146

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 2506, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1958