Skip to content

13 Gary DrTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block1939
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
32%
Improvement Value:$175,600
68%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,152+6.7%
2024$8,578+1.2%
2023$8,474+10.0%
2022$7,700+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,686DeedBook 6376, Page 1226Recorded8/6/2019

Property Sale

SaleMulti
$60,400
DeedBook 2110, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1960