Skip to content

12 Gary DrTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block1934
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
37%
Improvement Value:$142,800
63%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,996+6.7%
2024$7,495+1.2%
2023$7,404+6.5%
2022$6,950+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,696DeedBook 6450, Page 1959Recorded8/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960