Skip to content

2420 Klockner RdTrenton, NJ 08690

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 8, 1996

Property Information

Block1940
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,368
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,200
28%
Improvement Value:$189,000
72%
Total Assessment$263,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,025+6.9%
2024$8,444+1.3%
2023$8,338+6.7%
2022$7,812+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3067, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1960