Skip to content

10 Desiree DriveTrenton, NJ 08690

Built 1992

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 6, 2015

Property Information

Block1942
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,432
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
26%
Improvement Value:$298,200
74%
Total Assessment$404,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,262+6.7%
2024$13,367+1.2%
2023$13,205+6.5%
2022$12,396+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft3,432DeedBook 6225, Page 1748Recorded8/12/2015

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 3488, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 2575, Page 260