Skip to content

14 Desiree Drive

Trenton, NJ 08690

Built 1990

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jun 26, 2018

Property Information

Block1942
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,527
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
26%
Improvement Value:$304,500
74%
Total Assessment$411,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,484+6.7%
2024$13,575+1.2%
2023$13,411+6.5%
2022$12,589+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,527DeedBook 6333, Page 642Recorded7/12/2018

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,522DeedBook 6219, Page 1945Recorded6/5/2015

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 3397, Page 80

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 2664, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1990