Skip to content

3727 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1875

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 3, 2002

Property Information

Block1947
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,600
28%
Improvement Value:$194,500
72%
Total Assessment$269,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,483+6.7%
2024$8,888+1.2%
2023$8,781+6.5%
2022$8,243+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4196, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1875