Skip to content

3831 Nottingham Way

Trenton, NJ 08690

Built 1900

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block1947
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class28
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
47%
Improvement Value:$75,900
53%
Total Assessment$143,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,043+6.7%
2024$4,727+1.2%
2023$4,669+6.5%
2022$4,383+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$238,000
Sq Ft1,148DeedBook 6534, Page 1825Recorded9/18/2023

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4293, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1900