Skip to content

1351 State Hwy 33Trenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2017

Property Information

Block1954
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage851
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
43%
Improvement Value:$104,600
57%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,438+6.7%
2024$6,035+1.2%
2023$5,962+6.5%
2022$5,596+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 4116, Page 159

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 2790, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1952