Skip to content

9 Grenville CtTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 30, 2012

Property Information

Block1954
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,218
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
41%
Improvement Value:$125,700
59%
Total Assessment$211,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,453+6.7%
2024$6,986+1.2%
2023$6,901+6.5%
2022$6,478+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 6160, Page 1304

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 5639, Page 102

Property Sale

SaleMulti
$125,500
DeedBook 3819, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1952