Skip to content

8 Cumberland RdTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block1954
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,098
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
41%
Improvement Value:$118,800
59%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,147+6.7%
2024$6,698+1.2%
2023$6,617+6.5%
2022$6,212+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,098DeedBook 6447, Page 1928Recorded7/12/2021

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,098DeedBook 6178, Page 1124Recorded9/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1952