Skip to content

8 Downing RdTrenton, NJ 08690

Built 1953

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Mar 28, 1985

Property Information

Block1955
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
35%
Improvement Value:$159,900
65%
Total Assessment$245,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,662+6.7%
2024$8,119+1.2%
2023$8,020+6.5%
2022$7,529+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 2286, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1953