Skip to content

18 Lansing AveTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Aug 28, 1984

Property Information

Block1699
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
31%
Improvement Value:$158,600
69%
Total Assessment$230,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,126+6.7%
2024$7,617+1.2%
2023$7,524+1.9%
2022$7,386+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 2264, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1955