Skip to content

5 Billington RdTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 19, 2008

Property Information

Block1962
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,819
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,900
35%
Improvement Value:$156,500
65%
Total Assessment$241,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,257+6.9%
2024$7,723+1.3%
2023$7,627+6.8%
2022$7,144+2.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5814, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1952