Skip to content

24 Downing RdTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2011

Property Information

Block1955
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
41%
Improvement Value:$119,300
59%
Total Assessment$203,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,185+6.7%
2024$6,735+1.2%
2023$6,653+6.5%
2022$6,245+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$55,900
DeedBook 2134, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1952