Skip to content

42 Mark Twain Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block1959
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage987
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,200
40%
Improvement Value:$124,100
60%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,985+7.0%
2024$6,531+1.3%
2023$6,449+6.8%
2022$6,038+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft987DeedBook 6609, Page 1130Recorded11/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 1952