Skip to content

2001 State Hwy 33Trenton, NJ 08690

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 30, 1982

Property Information

Block1959
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,033
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,600
51%
Improvement Value:$308,400
49%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,025+6.7%
2024$20,644+1.2%
2023$20,394+6.5%
2022$19,144+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2205, Page 448