Skip to content

9 Mason CtTrenton, NJ 08690

Built 1976

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 28, 1992

Property Information

Block1961
Lot115
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,200
25%
Improvement Value:$294,700
75%
Total Assessment$392,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,846+6.7%
2024$12,977+1.2%
2023$12,820+6.5%
2022$12,035+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 2648, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1976