Skip to content

22 Innocenzi DrTrenton, NJ 08690

Built 1991
Other Exempt

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block1961
Lot160
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,736
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,100
21%
Improvement Value:$440,700
79%
Total Assessment$555,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$17,024+2.3%
2021$16,646+0.6%
2020$16,552+2.6%
2019$16,129+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft3,736DeedBook 6427, Page 359Recorded1/13/2021

Property Sale

Sale
$439,900
DeedBook 4101, Page 216

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 3160, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1991