Skip to content

18 Innocenzi DrTrenton, NJ 08690

Built 1991

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Oct 31, 2018

Property Information

Block1961
Lot162
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,800
24%
Improvement Value:$334,300
76%
Total Assessment$437,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,403+6.7%
2024$14,437+1.2%
2023$14,263+6.5%
2022$13,388+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft3,240DeedBook 6348, Page 20Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$439,000
DeedBook 4342, Page 277

Property Sale

Sale
$256,200
DeedBook 2588, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1991